Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Την ευκαιρία να επισκεφθούν το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Ε.Μ.Π.) και πιο συγκεκριμένα το Τμήμα Ναυπηγών Μηχανικών είχαν οι μαθητές της Α’ Λυκείου, την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018.

Οι μαθητές του Σχολείου μας κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης ξεναγήθηκαν στα Εργαστήρια Ναυτικής και Θαλάσσιας Υδροδυναμικής που διαθέτουν πειραματική δεξαμενή εξοπλισμένη με φορείο δοκιμών, έτσι ώστε μέσω Η/Υ να δημιουργείται τεχνητός σχηματισμός για μελέτη και κατασκευή πρότυπων σκαφών με ιδανική ευστάθεια.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε και η ξενάγηση στα Εργαστήρια Ναυτικής, Μηχανολογίας και Ρομποτικών Συστημάτων Συγκόλλησης Υλικών στη Ναυπηγική Τεχνολογία.

Οι μαθητές μας έθεταν ερωτήσεις κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης και ενημερώθηκαν από το εξειδικευμένο εκπαιδευτικό προσωπικό του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου για θέματα που αφορούν το Τμήμα Ναυπηγών Μηχανικών, τη λειτουργία του και την προσφορά του μέσω της εκπαίδευσης που παρέχει στη διεθνή ακαδημαϊκή και επιστημονική κοινότητα.

Return to top of page